Class Allocation 2017

Morning Classes

1. Abstract Free Form Cutting – Mandy Munroe

Glynne Blaik
Sarah Cackette
Catherine Chisholm
Marion Chisholm
Pamela Fallon-Cousins
Sue Grout
Kate Guthrie
Margaret Logan
Sally Mcginley
Gillian Sandilands
Sheena Stone
Suzanne Trew
Helen Tucker
Heather Wood

2. Improv Flowers – Jo Avery

Sarah Ashford
Mhairi Beaton
Lesley Chisholm
Lesley Curry
Nicky Eglinton
Di Gilmore
Catriona Haggart
Elaine Henry
Dawn Jeffs
Natalie Jones
Joanne Magee
Joyce Mckinnon
Birgit Moehrer-Whiteley
Lynne Ramsay
Kathryn Rintoul
Jenny Savelio
Carol Wilkie
Suzanne Raine

3. Hand Piecing Masterclass – Lucy Brennan

Helen Addison
Anne Armstrong
Madeline Bonner
Robin Cassady-Cain
Sandra Cassidy
Sarah Cornelius
Lucy Engels
Kathy Gaskell
Mary Goffin
Carolann Hammersley
Barbara Hector
Marion Lamont
Shona Mair
Papiya (Poppy) Russell
Moira Scothern
Gillian Weir
Angela Wilson
Claire Wiseman
Trudi Wood

4. Scrappy Spool Bunting – Fiona Calvert

Maureen Black
Jill Blake
Louise Cawood
Izzy Childs
Dawn Christie
Amanda Clark
Irene Comley
Lynda Dillon
Sandra Gray
Margaret Mcdonald
Kelly Orr
Jane Rae
Angela Wagstaff
Sheila Walker

5. Travel Sewing Mat – Julie Rutter

Margaret Beggs
Ros Boyd
Catriona Brown
Jayne Brown
Tina Chan
Teresa Cheung
Christine Dick
Sheila Donnachie
Jane Egan-Cresswell
Rhona Figures
Hazel Gray
Kath Kennan
Angela Millar
Kim Moran-Jones
Dorothy Robb
Angela Stockton
Sheila Williams

Afternoon Classes

1. Liquorice runner – Mandy Munroe

Anne Armstrong
Madeline Bonner
Ros Boyd
Dawn Christie
Irene Comley
Lynda Dillon
Rhona Figures
Sandra Gray
Dawn Jeffs
Joyce Mckinnon
Dorothy Robb
Angela Wagstaff

2. Love Improv Needle Case – Sarah Ashford

Jill Blake
Marion Chisholm
Jane Egan-Cresswell
Pam Fallon Cousins
Kathy Gaskell
Catriona Haggart
Shona Mair
Kim Moran Jones
Jenny Savelio
Carol Wilkie
Angela Wilson
Helen Addison
Mhairi Beaton
Kathryn Rintoul
Angela Stockton
Sheila Walker
Gillian Weir

3. Further FMQ – Trudi Wood

Maureen Black
Fiona Calvert
Robin Cassady-Cain
Izzy Childs
Lesley Chisholm
Amanda Clark
Sarah Cornelius
Lesley Curry
Hazel Gray
Barbara Hector
Elaine Henry
Margaret Mcdonald
Kelly Orr
Papiya (Poppy) Russell
Gillian Sandilands
Suzanne Trew
Sheila Williams

4. Rope Bowls – Julie Rutter

Catriona Brown
Jayne Brown
Louise Cawood
Tina Chan
Teresa Cheung
Catherine Chisholm
Christine Dick
Sheila Donnachie
Kate Guthrie
Carolann Hammersley
Natalie Jones
Joanne Magee
Sally Mcginley
Angela Millar
Jane Rae
Suzanne Raine
Sheena Stone
Helen Tucker
Heather Wood

5. Appliqu̩ing Circles and Leaves РJo Avery

stitch gathering 2016

Margaret Beggs
Glynne Blaik
Lucy Brennan
Sarah Cackette
Sandra Cassidy
Nicky Eglinton
Lucy Engels
Di Gilmore
Mary Goffin
Sue Grout
Kath Kennan
Marion Lamont
Margaret Logan
Birgit Moehrer-Whiteley
Lynne Ramsay
Moira Scothern
Claire Wiseman